Strony

Czas Motyli - Julia Alvarez [Black Publishing, 2014]

Wydaje Ci się, że wszystko, co masz jest czymś normalnym i naturalnym. Wszystkie prawa i przywileje są czymś, co Ci się należy. Ale nie zawsze tak było. Ludzie nie zawsze mieli prawo do wolności słowa, a kobiety rzadko były traktowane na równi z mężczyznami, chcąc uczyć się i spełniać się w innych miejscach niż dom. Teraz wydaje Ci się, że okres terroru, dyktatury i zakazów należy do zamierzchłych czasów, bo Ty masz już wszystko. Ale dobrze wiesz, że kilkadziesiąt lat temu wcale tak nie było. Kiedyś ludzie musieli walczyć o swoje prawa. Musieli walczyć o wolność. Również kobiety. Tak jak siostry Mirabal, tytułowe Motyle musiałby walczyć o swoją wolność i niezależność, płacąc za to najwyższą cenę.

Historia sióstr Mirabal opisana przez Julię Alvarez to historia prawdziwa. Choć autorka inspirowała się faktami z życia Motyli, tworząc fikcję literacką, trzeba nam pamiętać, że Patria, Minerva, Mate i Dedé istniały naprawdę, zawzięcie walcząc z krwawym reżimem dominikańskiego dyktatora Trujillo narażając siebie i swoje rodziny na niebezpieczeństwo. W ukryciu zrzeszały ludzi, którzy wspólnie starali się obalić krzywdzącego przywódcę kraju, niejednokrotnie lądując w więzieniu, gdzie były upokarzane i torturowane. Czas motyli nie jest powieścią historyczną, suchymi faktami na temat walki z reżimem na Dominikanie. To przepiękna opowieść o bohaterkach narodowych, które walczyły o dobro ogółu poświęcając swoje własne, narażając nie tylko siebie na niebezpieczeństwo, ale również swoich najbliższych. Głupota, powie ktoś. Może i tak, ale dzięki Motylom świat się zmienił, a rocznica ich śmierci stała się międzynarodowym dniem walki z przemocą kobiet.

źródło
Historia opisana przez Julię Alvarez jest opowieścią niezwykle poruszającą, przepełnioną emocjami, od których nie sposób się odizolować. Bo autorka wciąga nas w świat Motyli, wciąga nas w trudny okres dominikańskiego reżimu. Dzięki jej słowom, stajemy się jednym z bohaterów, stajemy ramię w ramię z Patrią, Minervą, Mate i Dedé i walczymy za wolność, płacąc za to najwyższą cenę. Początkowo nie byłam do niej przekonana, gdyż stronię od powieści historycznych, z wojennymi czy politycznymi wątkami, gdyż nie leżą w moim guście, ale tutaj jest zupełnie inaczej, bo to emocje i uczucia, prywatne życie sióstr Mirabal mimo wszystko jest na głównym planie, chcąc uzmysłowić nam jak ciężkich wyborów trzeba dokonać w takiej sytuacji. Nam, którzy mamy już wszystko, którym nikt nie zabrania studiować czy pracować, czasem trudno zrozumieć historie opowiadane przez dziadków czy pradziadków. Takie historie pomagają zrozumieć bardziej, bo pozwalają poznać losy walczących bohaterów z zupełnie innej strony - tej mniej bohaterskiej i wzniosłej, bardziej ludzkiej, tej bliżej nas.

Jeszcze większym wstrząsem dla czytelnika Czasu motyli z całą pewnością jest fakt, że historia ta miała miejsce naprawdę. To nie tylko fikcja literacka inspirowana legendami i opowiastkami przekazywanymi sobie z ust do ust. To fakty. Realne postacie, które zginęły w brutalny sposób za wolność swoją, swoich rodzin i całego kraju. Julia Alvarez z całą pewnością porywa nas fabułą, kradnie nasze serca i daje do myślenia. Bo wobec tej powieści nie sposób przejść obojętnie - jest naprawdę fantastyczna i piękna, choć z wzruszająca, a nawet przygnębiająca. Niemniej jednak warto poznać historię sióstr Mirabal - ile jest jeszcze na świecie takich bohaterów, których nie mamy w swojej pamięci? Jeśli chcecie, możecie również obejrzeć ekranizację tejże powieści pod tym samym tytułem, z Salmą Hayek w roli Minervy.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Black Publishing 

9 komentarzy:

 1. Jestem ciekawa tej książki, skoro ty, jak mówisz, osoba nie lubiąca biografii, książek historycznych, polubila tę powieść. Hm. No cóż, zastanowienię się, ale mam już na nią apetyt. Dzięki za polecenie :)
  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Może być ciekawa, zapamiętam ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tą książkę i na pewno w najbliższym czasie po nią sięgnę. Czytałam bardzo dużo pozytywnych słów o niej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że niesamowicie mnie zaciekawiłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematyka mi odpowiada, okładka fascynuje, a do tego mówisz, że warto. Coś mi tutaj za bardzo pachnie ideałem. Pewnie więc w przyszłości sama będę chciała się przekonać jak jest naprawdę:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. E, o ideale bym tutaj nie mówiła, choć każdy ma inne kryteria oceniania :) Niemniej jednak jest naprawdę dobrze i warto poznać tę historię. Czytaj i dziel się swoją opinią :)

   Usuń
 6. Książka wydaje się interesująca ; )

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie i chętnie poznałabym tą historię. Może się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń