Strony

Skąd się biorą dorośli - M. Liszyk-Kozłowska, T. Kosiorek

Autor: M. Liszyk-Kozłowska, T. Kosiorek
Tytuł: Skąd się biorą dorośli
Wydawnictwo: G+J Książki
Liczba stron: 304
Oprawa: miękkaPrzewrotny tytuł, nieprawdaż? Bo przecież najczęściej pada pytanie skąd się biorą dzieci, a nie dorośli. Zastanawialiście się kiedyś, skąd się biorą dorośli? Według wielu teorii psychologów i psychoanalityków dorosłe i teoretycznie dojrzałe wersje nas samych są wynikiem naszych doświadczeń z okresu dzieciństwa. Jedni zgadzają się z tym stwierdzeniem i potulnie kiwają głowami, kiedy mówi się, że krzywdy doznane w pierwszych latach życia mają ogromny wpływ na kształtowanie się naszego charakteru w latach późniejszych. Inni natomiast aktywnie wojują przeciwko tej teorii i bojkotują ją. Jaka jest prawda? A któż to wie na pewno? Pewnie nikt, ale spekulacjami na ten temat zajmuje się wielu, w tym również Małgorzata Liszyk-Kozłowska i Tomasz Kosiorek.

Recenzowany przeze mnie poradnik psychologiczny to rozmowa psychoterapeutki i dziennikarza z przygotowaniem psychologicznym. Duet ten porusza różne sfery życia, zarówno dorosłych jak i dzieci, które wiążą się ze sobą i mają na siebie duży wpływ. Według bohaterów tego dialogu kluczem do naszych dorosłych zachowań jest dzieciństwo, doświadczenia i przeżycia z najmłodszych lat. Czy jest tak w istocie? Tę kwestię zostawię Wam samym. Niemniej jednak, wracając do poradnika, pewnie zastanawiacie się, czemu takie analizy służą? Co zmieni wiedza o źródle naszych dorosłych problemów z rodziną, partnerem, nieśmiałością, itd.? Przecież przeszłości nie da się już zmienić, czyż nie? Otóż taka wiedza pozwoli nam znaleźć przyczynę, a w rezultacie uwolnić się od demonów przeszłości, które nas dręczyły. Pozwoli nam uporać się z problemami, których doświadczamy i uczyni nasze życie łatwiejszym. Czy teoria ta faktycznie działa? Nie wiem, ale przyznam szczerze, że wydaje się to całkiem ciekawym pomysłem na terapię.

Poradnik ten (którego pełny tytuł brzmi Skąd się biorą dorośli, dlaczego, u licha, nasi rodzice tego nie wiedzieli? Jak dzieciństwo wpływa na dorosłe życie)  napisany jest w bardzo przystępny sposób. Jak już wcześniej wspomniałam, ma formę rozmowy między obojgiem autorów, więc stylistycznie jest dosyć luźny i mało formalny. Nie czuć tu żadnej pseudo-psychologicznej atmosfery, którą często spotyka się w poradnikach o takiej tematyce, kiedy ciężko zrozumieć jest, o co w ogóle chodzi. Autorzy przytaczają zrozumiałe przykłady z życia, również swojego, więc możemy w prosty sposób odnieść je do rzeczywistości. Choć po poradniki sięgam rzadko, ten bardzo mi się spodobał - czasem lubię pogrzebać sobie sama w głowie, przeprowadzić samodzielne analizy psychologiczne, etc. Jeśli ktoś lubi taką tematykę - polecam ;)
  

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa G+J Książki

10 komentarzy:

 1. Śmieszny tytuł, masz racje, taki przewrotny :P Może kiedyś po niego sięgnę jak będę miała okazję:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Za poradnikami nie przepadam, ale ten ciekawie się zapowiada

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy pomysł :P Myślę, że tytułem wybija się spośród wielu poradników.

  OdpowiedzUsuń
 4. Poradników nie czytuję, ale ta książka mnie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tytuł przyciąga uwagę, może będę miała kiedyś okazję poczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam wcześniej o tym poradniku. Sam tytuł mocno zachęcający.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczytam w ciemno już dla samego tytułu :))

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. O, widzę coś dla siebie :D Koniecznie muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo podoba mi się tytuł :) Myślę, że kiedyś przeczytam ten poradnik :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapowiada się ciekawie :) Tytuł faktycznie interesujący.

  OdpowiedzUsuń