Strony

Portugalia - Fiona Dunlop

Autor: Fiona Dunlop
Tytuł: Portugalia
Seria: Wakacje na walizkach
Wydawnictwo: G+J Książki, 2012
Liczba stron: 270
Oprawa: miękka
Miesiące wakacyjne, to idealny moment na to, by spełnić swoje podróżnicze marzenia. Wystarczy spakować walizkę i wyruszyć w podróż jak ze snów. Wszak nie trzeba opływać w gotówkę, by zarezerwować miejscówkę w eleganckim hotelu z czterema basenami – to, co najlepsze i najcenniejsze dla oka turysty kryje się za jego murami. Tylko jak to zrobić, żeby się nie zgubić w obcym kraju, a do tego wiedzieć, czego ma się szukać, co warto jest zwiedzić i zobaczyć? Powiem Wam jak – wystarczy zabrać ze sobą przewodnik turystyczny National Geographic z serii Wakacje na walizkach. A gdzie tym razem wyruszamy? Na wycieczkę po Portugalii!

Kilka miesięcy temu miałam okazję sięgnąć po jeden z przewodników, które NG namiętnie wydaje i było to dla mnie niesamowite przeżycie – czułam się, jakbym nie ruszając się z miejsca, podróżowała po Europie. A co ważne, nie była to pusta i bezwolna wycieczka, tylko prawdziwa podróż przepełniona garściami wiedzy i przydatnych informacji, które dla turystów okazują się niezbędne. Tutaj, w przypadku Portugalii wrażenia były bardzo podobne. Ale pomińmy na chwilę wrażenia, wrócimy do nich później, skupmy się najpierw na samym przewodniku i jego formie.

Madera - źródło
Otóż przewodnik ten, autorstwa Fiony Dunlop, jest zaprojektowany w bardzo praktyczny i przystępny dla użytkownika sposób. Pierwsze strony zajmuje objaśnienie, jak należy korzystać w przewodnika i jak należy interpretować informacje zawarte w każdym z rozdziałów. Dowiemy się również czegoś ciekawego o samej autorce oraz o fotografie, którego zdjęcia upiększają przewodnik. Dalej mamy „część właściwą”, która podzielona jest na 3 partie. Pierwsza z nich dotyczy informacji ogólnych o Portugalii – garść wiadomości na temat historii, kultury i geografii. Następnie przechodzimy do części drugiej, która składa się z 7 rozdziałów, które poświęcone są różnym obszarom Portugalii. Znajdziemy tam mapy obszarów, trasy spacerów i wycieczek samochodowych oraz dodatkowe informacje turystyczne na marginesie. Ostatnia część przewodnika to rady praktyczne, w których znajdziemy hotele, restauracje, sposoby poruszania się po Portugalii czy wiele, wiele innych przydatnych wskazówek.

Wszystko to, jak wspominałam, okraszone jest fantastycznymi zdjęciami autorstwa Tino Soriano, które pozwalają nam zatopić się w lekturze jeszcze głębiej, sprawiając wrażenie, że siedzenie na kanapie przeradza się w prawdziwą podróż. Kolejną niewątpliwą zaletą tego podróżnika jest jego niewielki rozmiar i waga, które w podróży są szczególnie ważne. Ta książeczka zmieści się w każdym plecaku czy torebce, nie zajmując zbyt wiele miejsca. Niestety, przez niewielki rozmiar przewodnika musimy borykać się z malutką czcionką, która na dłuższą metę może być uciążliwa. Coś za coś.

Uważam, że seria przewodników wydanych przez National Geographic to nie lada gratka dla turystów i ludzi spragnionych podróżowania. W recenzowanej przeze mnie pozycji znajdziemy wszystko, co jest nam niezbędne do zorganizowania wycieczki po pięknej Portugalii, która słynna jest z cudownych wybrzeży i wina z Porto. Wszystkich, którzy zastanawiają się nad zakupem przewodnika, zachęcam do sięgania po te wydane przez National Geographic. Osobiście mam nadzieję, że kiedyś będę mogła sama z niego skorzystać, w terenie a nie na kanapie ;)
Moja ocena: 8,5/10
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa G+J Książki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz