Strony

Upadli - Lauren Kate

Autor: Lauren Kate
Tytuł: Upadli/ Fallen
Wydawnictwo: MAG, 2010
Liczba stron: 480
Moja ocena: 8/10

            Przeznaczenie to potężna siła, z którą każdy z nas miał okazję się spotkać w taki czy inny sposób. Mimo wszystkie, nie każdy z nas w nią wierzy. Bo to dosyć sporna kwestia – czy nasz los zapisany jest w gwiazdach i wypełnia się krok po kroku, a wszystko, co dzieje się w naszym życiu dzieje się zgodnie z jakimś boskim planem, czy też wręcz przeciwnie, jesteśmy kowalem własnego losu i żadne magiczne dyrdymały nie mają tutaj żadnego znaczenia. Ile ludzi tyle opinii na ten temat. Tak czy siak, w powieści tej przeznaczenie istnieje i jest czymś, co łączy dwoje kochanków od wielu miliardów lat. Lecz kochankowie ci nie mogą być ze sobą razem, ze względu na odwieczną bitwę między dobrem a złem, której nie widać końca.
Główna bohaterka powieści, Luce, kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, kim tak naprawdę jest i co sprawiło, że znalazła się w poprawczaku Sword&Cross. Wydawało jej się, że to przez okropny wypadek, który miał miejsce jakiś czas temu, a w którym brała udział. Luce została oskarżona o zabójstwo Trevora, chłopaka, z którym się spotykała. Lecz to nie dziewczyna doprowadziła do pożaru – wszystko stało się przez cienie, które prześladują ją od kilkunastu lat. Teraz, niewinna nastolatka znajduje się w domu poprawczym, w którym każdy dzień jest dla niej udręką. Szczególnie, gdy poznaje Daniela, do którego czuje dziwne przyciąganie. Na domiar złego, prześladują ją dziwne sny, które sprawiają, że mimo okropnego zachowania chłopaka, dziewczyna zakochuje się w nim bez pamięci. Nie pierwszy raz...
„Choć prawda wciąż ją przerażała, w jego ramionach czuła się jak morze, które odnalazło swój brzeg, jak wędrowiec powracający do domu, po długiej, ciężkiej, dalekiej wyprawie."  [cytaty pochodzi z książki]
Daniel stara się trzymać dziewczynę na dystans, gdyż zna skrywaną tajemnicę, która nie pozwala mu na zbliżenie się do Luce. Jednakże dziewczyna, zaślepiona głębokim uczuciem nie poddaje się i próbuje poznać każdy sekret, który posiada chłopak. Wraz z jej przyjaciółką, Penn, docierają do różnych informacji, które raz po raz komplikują życie Luce. W dodatku, w poprawczaku zaczynają dziać się dziwne rzeczy, które mają związek z prześladującymi Luce cieniami. 

            Jaką tajemnicę skrywa Daniel? Dlaczego tak bardzo nienawidzi Cama, który zaleca się do Luce, choć sam jest dla niej niesamowicie arogancki i oziębły? Jakie jest przeznaczenie Luce, nieświadomej niczego nastolatki, której powierzono tajemnicze zadanie?
            Powieść autorstwa Lauren Kate p.t. „Upadli” to dosyć ciekawy początek serii o tym samym tytule. Od razu przyznaję, że nie mogę się doczekać kolejnego tomu p.t. „Udręka”. A wszystko dlatego, że zżera mnie ciekawość, jak potoczą się dalsze losy Luce i Daniela, które wessały mnie do swojego niesamowitego świata. Ksiązka ma coś w sobie, coś, co zachęca czytelnika do pochłaniania każdego kolejnego rozdziału. Podczas czytania tej książki wpada się w trans, w myślach krąży wciąż jedno zdanie: „Jeszcze tylko jedna strona, jeszcze tylko rozdział.”, bo naprawdę nie sposób się od niej oderwać. Nawet piekące oczy i późna godzina nocna nie są argumentem by przerwać lekturę. 

            Wydawać się może, że książka ta, ze względu na swą grubość, będzie długa, nudna i męcząca. Wręcz przeciwnie. Czyta się ją jednym tchem, z ogromnym zainteresowaniem – a przynajmniej mogę to stwierdzić na własnym przykładzie, bowiem właśnie tak czytałam, raczej pochłaniałam, "Upadłych". Może to ze względu na moje osobiste upodobania co do fabuły – upadłe anioły, walka dobra ze złem i całkiem ciekawy romans. Zastanawiam się, czy jest coś, co mogłabym powiedzieć na niekorzyść tej lektury, ale jest mi strasznie trudno cokolwiek znaleźć i chyba się cieszę z tego powodu, bo naprawdę warto przeczytać tę pozycję. Choćby dla czystej przyjemności. Polecam.


 Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości portalu: www.amanita.pl 

2 komentarze:

  1. Czytałam ją, ale zamierzam ją sobie odświeżyć ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Również czytałam i byłam nią oczarowana ;) Druga część troszeczkę gorsza, ale na pewno sięgnę "Namiętność", bo nadal intryguje mnie historia Luce - swoją drogą to zapomniałam, że już była premiera 3 części, a ja jeszcze jej nie kupiłam ;P

    OdpowiedzUsuń